ProAgrian sekä Maa- ja kotitalousnaisten ansioituneille hallinto- ja toimihenkilöille on myönnetty kunniamerkkejä

Tasavallan presidentti Sauli Niinistön myöntämät kunniamerkit ansioituneille luottamus- ja toimihenkilöille 6.12.2014

 

Suomen Leijonan I luokan ritarimerkki SLR I

Alaruikka Simo Arvi, johtaja, Rovaniemi
Laitinen Vesa Ossi Armas, johtaja, Jyväskylä

Suomen Leijonan ritarimerkki SLR

Laide Erkki Juhani, agrologi, yritys- ja talousjohtamisen erityisasiantuntija, Kaustinen
Salonen Jukka, johtaja, Pornainen

Suomen Leijonan ansioristi  SL ar

Asikainen Aila Sisko Marjatta, luomuasiantuntija, Pieksämäki
Hypén Soili Mirjami, erityisasiantuntija, yrityspalvelut, Kajaani
Koskela Liisa Heli Kaarina, yritysjohtamisen asiantuntija, maidontuotannon valtakunnallinen huippuasiantuntija, Toholampi
Karhumaa Jukka Anselmi, maatalousyrittäjä, Siikajoki
Lampinen Samuli Johannes, MMM, agronomi, Alavus
Leppänen Arja Helena, hankeasiantuntija, Mikkeli
Levola-Hesso Päivi Helinä, talouspäällikkö, Pori
Nivala Juha Antti, palvelupäällikkö, talousjohtamisen erityisasiantuntija, Kalajoki
Pitkälä Helena Airi Anneli, emäntä, Haapavesi
Ylikylä Tero Tapani, kalatalousneuvoja, Pori

Suomen Valkoisen Ruusun I luokan mitali kultaristein SVR MI kr

Autio Seija Riitta, agrologi, Kauhava
Ihatsu Jukka Aaro Tapio, atk-asiantuntija, Helsinki
Johansson Anne Maria, agrologi, Lavia
Kotilainen Otto Eljas, naudanlihantuotannon asiantuntija, Iisalmi
Kärkkäinen Asko Juhani, maanviljelijä, Kiuruvesi
Mukka Helinä Orvokki, maitotila-asiantuntija, Karvia
Niskanen Marja Sisko Anita, yritysasiantuntija, ruokapalvelut, Iisalmi
Rintakomsi Matti Antero, agrologi, AMK, Teuva
Sironen Matti Antero, maaseutuyrittäjä, Evijärvi
Yli-Hukkala Seija Maarit, agrologi, YAMK, Alavus

Suomen Valkoisen Ruusun I luokan mitali SVR MI

Hosike Liisa Tuulikki, emäntä, Huittinen
Karhula Jarmo Kalevi, maidon ja kasvituotannon asiantuntija, Kokkola
Koiranen Liisa Marjaana, maitotila-asiantuntia, Huittinen
Käkelä Jouko Lasse, maatalousyrittäjä, Kuusamo
Laitinen Marjo Helena, asiakaspalvelusihteeri, Mikkeli
Peitsi Eila Martta Anneli, koulutussihteeri, Helsinki
Väänänen Katri Hannele, emäntä, karjatalousteknikko, Kuopio

 

 

 

Jaa